Porady

1. Szczepienia i profilaktyka
 
Szczepienie przeciwko  chorobom zakaźnym dotyczą tak szczeniąt jak i kociąt, a potem dorosłych zwierząt. Lekarz weterynarii ustala harmonogram szczepień i odrobaczeń uwzględniając gatunek, wiek, stan zdrowia i tryb życia małego pacjenta. Psa możemy szczepić przeciwko:
 
- parwowirozie
- nosówce
- kaszlowi kennelowemu
- chorobie Rubartha (adenowirusowe zapalenie wątroby)
- parainfluenzie
- korona wirozie
- leptospirozie
- rzadziej p/boreliozie czy bordetellozie
 
Szczenię zazwyczaj szczepimy 3-krotnie:
 
- 6 tydzień życia - I szczepienie
- 9 tydzień życia -II szczepienie
- 12 tydzień życia -III szczepienie
 
Potem wykonujemy szczepienia przypominające co roku.
Jeśli chodzi o kocięta i koty dorosłe to można je zaszczepić przeciwko :
 
- katarowi kociemu
- panleukopenii
- chlamydiozie
- białaczce
- rzadko przeciwko FIP(zakazne zapalenie otrzewnej)
 
Kocięta szczepimy zwykle 2-krotnie I szczepienie w 8-10 tyg.życia,II szczepienie natomiast w 12-14 tyg.życia.Dorosłe koty doszczepiamy co roku.W Polsce jest ponadto ustawowy obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliżnie od ukończenia 4 miesiąca życia.Warto szczepić koty zwłaszcza wychodzące -to one mają kontakt z potencjalnie zakażonymi zwierzakami np.podczas polowania
W parze ze szczepieniami idzie profilaktyka chorób pasożytniczych - zarówno pasożytów wewnętrznych ,jak i zewnętrznych. Optymalnie odrobaczenie należy wykonywać co 3-4 miesiące, psy podwórzowe powinny być odrobaczanie co najmniej dwa razy w roku.
 

2. Badania krwi

Badania te zalecane są u zwierząt w celu wykluczenia lub potwierdzenia wystepujących schorzeń jak również przed zabiegiem chirurgicznym, w szczególności u zwierząt starszych powyżej 8 roku życia
Morfologia krwi, badanie morfologiczne krwi podstawowe badanie krwi, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie występujących w niej elementów morfotycznych. Jest to bardzo często wykonywane badanie, zarówno w celach profilaktycznych jak i w diagnostyce różnorodnych schorzeń. Badanie biochemiczne krwi – badanie obejmujące analizę składników osocza. Dostarcza wielu cennych informacji i wskazówek ułatwiających postawienie właściwej diagnozy. Badanie osocza pokazuje poziom enzymów, hormonów, białek, elektrolitów i pierwiastków śladowychw naszym organizmie. Wyniki obrazują stan kliniczny konkretnych narządów.

Oznaczamy:

- enzymy (np. ALAT, ASPAT),
- hormony (np. fT3, fT4, TSH),
- białka (np. albuminy, immunoglobuliny),
- elektrolity (np. Na, K), pierwiastki śladowe (np. Cu, Mb)
- i inne

Wyniki ich badania dają nam obraz funkcji prawie wszystkich narządów, gruczołów, stanu nawodnienia, odżywienia, postępu choroby. Jest to bardzo skomplikowane, dlatego też opracowano grupy kilku oznaczeń, które łącznie najdokładniej przedstawiają stan funkcjonowania danego narządu. W związku z tym powstały tzw. profile oznaczeń:

- Profil kontrolny (ogólny)

glukoza, mocznik, kreatynina, bilirubina, AST, ALT, fosfataza alkaliczna, gamma-glutamylotransferaza GGT, albumina, białko całkowite, cholesterol, trójglicerydy, cholesterol HDL, LDL, wapń, fosfor, sód, potas, chlorki, kwas moczowy;

- Profil nerkowy

sód, potas, mocznik, kreatynina;

- Profil wątrobowy

transaminazy (alaninowa i asparaginianowa), gamma-glutamylotransferaza (GGT), fosfataza alkaliczna, bilirubina, albumina;

- Profil kostny

białko całkowite, albumina, wapń, fosfor, fosfataza alkaliczna;

- Profil sercowy

transaminazy (asparaginianowa i alaninowa), kinaza kreatynowa, dehydrogenaza mleczanowa, potas;

- Profil lipidowy

cholesterol, trójglicerydy, cholesterol HDL, LDL

- Profil tarczycowy

TSH, fT4, fT3

3. Przewóz zwierząt za granicę

Zwierzęta wyjeżdzające za granicę powinny mieć założony paszport, być zaczipowane a w następnej kolejności zaszczepione na wściekliznę. Po 21 dniach od szczepienia zwierze może wyjechać za granicę. Jeśli było to szczepienie króreś z kolei i nie było między nimi przerwy nie trzeba przechodzić tych 21 dni kwarantanny. 72 h do 24 h przed wyjazdem należy zwierze odrobaczyć oraz podac preparaty przeciw pchłom i kleszczom.
48-24h przed wyjazdem należy zgłosić się ze zwierzakiem na ostateczne badanie kliniczne Szczegółowe zasady przewozu zwierząt znajdziecie na stronie:

http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=28&kat_id=3863

4. Żywienie zwierząt

Komercyjne karmy dla zwierząt dzielimy na:

Karmy bytowe dostosowane do :

- wieku
- płci
- wielkości
- trybu życia
- oraz innych indywidualnych potrzeb zwierzęcia

Karmy weterynaryjne (lecznicze) będące uzupełnieniem a czasem i najważniejszym ogniwem procesu leczenia naszych zwierząt . Dotyczą one takich jednostek chorobowych jak :

- Schorzenia dolnych dróg moczowych
- Niewydolność nerek
- Cukrzyca
- Niewydolność serca
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- Schorzenia wątroby
- Problemy stawowe
- Problemy dermatologiczne
- Problemy stomatologiczne
- Otyłość/Nadwaga
- Leczenie stresu

Niektórzy właściciele zwierząt sami przygotowują posiłki dla swoich pupili, jednakże jest to zajęcie bardzo pracochłonne i wymagające ogromnej wiedzy z zakresu dietetyki i żywienia zwierząt. Nieumiejętne komponowanie posiłków może bowiem prowadzić do niedoborów pokarmowych np. witamin, mikro i makroelementów oraz do zaburzonych proporcji między poszczególnymi składnikami pokarmu (nieodpowiedni stosunek białka, węglowodanów i tłuszczy). Efektem tego są najczęściej hypowitaminozy, awitaminozy, niedożywienie lub bardzo często wręcz przeciwnie – otyłość (gdyż bardzo ciężkie jest kontrolowanie kaloryczności karmy przygotowywanej w warunkach domowych). Jeśli potrzebujesz porady z zakresu żywienia swojego zwierzęcia zapraszamy na konsultacje dietetyczna !!! Z ogromną chęcią Ci pomożemy w poszukiwaniach odpowiedniej karmy. Służymy dobrą radą i doświadczeniem.